Materiál jménem viskóza. Jaké má plusy a mínusy? 

Neustále se mluví o tom, jak důležité je sázet na přírodní materiály. Že právě přírodní materiály jsou tím, co by člověk měl mít ve svém šatníku. Jenže ani umělé nejsou nepřijatelné. Mají totiž také své výhody a nevýhody. Do sekce umělých tkanin patří také materiál jménem viskóza, se kterým se setkáváme už od devatenáctého století. Jaké jsou jeho pozitivní, ale také stinné stránky? 

Kde se vzala viskóza 

Viskóza jako materiál se objevil zhruba v devatenáctém století. Konkrétně se jednalo o látku, která si od začátku dávala za cíl nahradit hedvábí. Respektive způsobila, aby hedvábí bylo do jisté míry dostupné. I proto se jí někdy přezdívá „umělé hedvábí”. 

Pokud byste se chtěli dozvědět, zdali je viskóza skutečně součástí oblečení, které jste si v obchodních domech vytipovali, hledejte položku „rayon”. Právě pod tímto názvem se viskóza na štítcích objevuje.  

Obecně se velmi často dává do lněných látek jako příměs, díky čemuž zvyšuje a zlepšuje vlastnosti lnu. Ten je na dotek daleko měkčí a také příjemnější, nepůsobí tak tvrdě a ani se tolik nemačká, což je častokrát velmi nepříjemné. 

Jaké má viskóza plusy a mínusy? 

Pojďme se však na umělou látku podívat z praktického hlediska. Jaké jsou plusy a mínusy této látky? Viskóza je například velmi příjemný materiál, který se hodí na každodenní nošení. Jedná se o měkkou a velmi splývavou látku, kterou si zamilujete nejen během léta. Mimochodem, v létě oceníte, že příjemně chladí a na rozdíl od řady jiných materiálů se nežmolkuje a netvoří se v ní statická elektřina, čímž nepřitahuje ani chlupy, ani smítka. 

Stejně jako jiné materiály, i viskóza má své stinné stránky, respektive mínusy. Kupříkladu se někdy může stát, že se bude v pračce nebo sušičce srážet. Není to nic ojedinělého, musíte s tím počítat. Je to také mačkavý materiál a pokud budete viskózové oblečení často prát, výrazně se tím sníží jeho životnost. 

Mohlo by se vám líbit...