Jaký je doporučený denní příjem vitaminu C? 

Vitamín C je základní živina, která se nachází v mnoha druzích ovoce, zeleniny a dalších potravin, které jsou nezbytné pro správné fungování lidského těla. Je to antioxidant, který pomáhá chránit buňky před poškozením volnými radikály a pomáhá posílit imunitní systém. Vitamin C se také podílí na mnoha metabolických reakcích, pomáhá vytvářet kolagen a udržovat zdravé kosti, chrupavky a kůži. 

Výhody vitamínu C 

Vitamín C je základní živina, která poskytuje mnoho zdravotních výhod. Pomáhá udržovat silné kosti a zuby, podporuje tělo při opravě tkání, pomáhá vytvářet kolagen a elastin, chrání před zánětem a další. Navíc bylo prokázáno, že snižuje riziko vzniku chronických onemocnění, jako je mrtvice, vrozené vady, kardiovaskulární onemocnění a oční problémy. 

Doporučený denní příjem vitamínu C 

Dospělí by se měli snažit konzumovat alespoň 75-90 mg/den vitamínu C z potravinových zdrojů. Někteří doporučují ještě vyšší množství, až 2000 mg/den, pro udržení optimálního zdraví. Muži by měli usilovat o 75 mg/den, zatímco ženy by měly usilovat o 90 mg/den. V závislosti na životním stylu a zdraví jednotlivce může být více či méně nezbytné pro optimální pohodu. 

Děti ve věku 1-3 let by měly dostávat 15 mg/den, děti ve věku 4-8 let by měly dostávat 25 mg/den, děti ve věku 9-13 let by měly dostávat 45 mg/den a děti ve věku 14-18 let by měly dostávat 65 mg/den. 

Těhotné a kojící ženy by měly také usilovat o vyšší množství, mezi 85-120 mg/den. Jako vždy se poraďte se svým lékařem o svých individuálních potřebách. 

Zařaďte do svého jídelníčku nějaké ze zdrojů 

Abyste splnili doporučený denní příjem vitamínu C, vyplatí se zakomponovat do svého dne nejen citrusy, ale především také rakytník, ve němž se vitamínu C ukrývá až trojnásobné množství v porovnání s pomeranči nebo mandarinkami či citrony. 

Mohlo by se vám líbit...