Chia semínka: Superpotravina, kterou milovali už staří Indiáni

Čas od času se objevují potravinové hity. Jedná se superpotraviny, které lidskému tělu dodávají obrovské množství živin. Naprosto oprávněně k nim patří i chia semínka. Jejich kouzlo jsme nedávno objevili i u nás. Co činí tuto potravinu neodolatelnou?

Zásobárna živin a energie

Drobná nenápadná semínka jsou plodem Šalvěje hispánské pocházející z Latinské a Střední Ameriky. Indiáni žijící v této oblasti pochopili jejich význam už před mnoha staletími. Nosívali si proto na svých cestách malý pytlík těchto semínek, který jim v případě nouze posloužil jako zásobárna energie a živin, tedy sacharidů, bílkovin, tuků, vlákniny, minerálů a vitamínů. Tato nenápadná semínka pokryla jejich výživové potřeby. Ptáte se, jak je to možné? Odpověď je jednoduchá. 100 gramů těchto semínek obsahuje 37 gramů sacharidů, 21 gramů bílkovin a 31 gramů tuků. Kromě toho se v uvedeném množství nachází i 33 gramů vlákniny. Vysoký obsah vlákniny zajistí, že chia semínka na sebe bez potíží vážou vodu. Dokážou nacucáním svůj objem zvýšit až na dvanáctinásobek. Díky tomu Indiáni uměli přežít i tehdy, když měli nedostatek vody.

Hodí se do nejrůznějších jídel

V chia semíncích najdete také hodně nenasycených mastných kyselin a řadu stopových prvků jako hořčík, železo, vápník, zinek, dále antioxidanty a vitamíny C a E. Máte-li chuť vyzkoušet si zázračnou moc chia semínek, není to problém. I u nás už v současnosti dostanete v prodejnách zdravé výživy, i když, pravda, musíte počítat s vyšší cenou. Existuje celá řada receptů, která počítá s využitím chia semínek. Například se z nich dají připravit velice chutné koktejly. Pokud semínka zalijete vodou nebo třeba mlékem, vytvoří se želé, které se dá například rozmixovat s ovocem. Také je možné chia semínka použít jako jednu ze složek müsli nebo se stane součástí pečených müsli tyčinek. Zrovna tak se dá použít i do salátu.

Mohlo by se vám líbit...