Současný trend nejenom pro mladé? Spolubydlení s více lidmi

U studentů je to v současnosti oblíbený jev: spolubydlení. Než se mačkat v malinkatém pokoji na koleji, raději se sejde parta tří nebo čtyř či pěti mladých lidí a dohromady si pronajmou byt. Náklady jsou v podstatě stejné jako na koleji, ovšem komfort je daleko vyšší a mají svobodu a pohodu. Ovšem překvapivě se tento způsob bydlení rozšiřuje i dále.

Recept, jak ušetřit náklady

Kromě studentů je spolubydlení i u lidí, kteří třeba přijdou za prací z vesnice do většího města. Sami třeba nemají na to si zaplatit byt pro sebe, nebo prostě nechtějí být v prázdném pronajatém bytě sami, a proto si hledají parťáky. Důvodem pro spolubydlení je ušetření nákladů. Nemusí to být jenom záležitost mladých lidí. Samotné spolubydlení totiž nabízí různé výhody. Například jste-li sami, většinou pro vás jako možné bydlení připadá v úvahu jedině garsonka, na nájem většího bytu prostě nedáte dohromady peníze. Ovšem když se sejde parta pěti lidí, z nichž každý dá na spolubydlení svůj díl, můžete si klidně pronajmout pětipokojový byt s terasou v posledním patře domu s velkým výhledem. Tedy dosáhnete i na kategorii bytu, o níž byste si za jiných okolností mohli nechat jenom zdát. Finanční podíl, který vám připadne, je celkem rozumný vy za něj můžete užívat výhod kvalitního bydlení. Proto ve velkoměstech jde o obvyklou formu bydlení pro mladé, kteří jsou zatím single. Jde jenom o to domluvit si pravidla užívání společných prostor (kuchyň, koupelna, WC), která budou všichni respektovat.

Zájem se zvedl o čtvrtinu

Ovšem v současnosti se spolubydlení stává zajímavé i pro další věkové kategorie. Důvodem může být třeba stěhování za prací. Na ubytovnu se vám nechce, hotel je samozřejmě drahý, najmout si celý byt se vám také nechce, co teď? Spolubydlení je řešením. Podobně je tomu v případě, že máte k dispozici byt, který jako jedna osoba celý nevyužijete. Pak můžete k sobě hledat jednoho, nebo i víc parťáků. Třeba mladí odborníci, kteří najdou práci ve velkých městech, preferují tento způsob bydlení. Když pomineme určitou ztrátu soukromí, má to i řadu výhod. Potvrzuje to i současný trend. Realitní kanceláře zařadily spolubydlení do svého portfolia a zájem roste, odhaduje se, že za posledních sedm let se zvedl asi o čtvrtinu.

Mohlo by se vám líbit...