Jak se starat o masožravé rostliny  

Masožravé rostliny nejsou jen praktickými škůdci hmyzu, některé druhy jsou také krásné na pohled. A ještě k tomu jsou výrazně nenáročné, takže pěstování zvládne každý.  

Výběr masožravky 

Pro začátečníky se nejvíce hodí rosnatky, tučnice, špirlice či bublinatky. Jde o lehce pěstovatelné druhy, které neuvadnou, když uděláte nějakou chybu. Oblíbenými nenáročnými druhy jsou také láčkovky a mucholapky.  

V dnešní době není problém masožravku zakoupit. Najdete ji ve většině zahradnictví i na internetu.  

Masožravkám se daří v teple 

Na jaře a v létě se jim nejvíce líbí v teple. Potřebují k životu mnoho světla. Můžete je dát na slunný parapet, do zimní zahrady nebo na terasu. Naopak v zimě rostlinky vyžadují spíše chladnější místo. Proto je umístěte do nevytápěné místnosti.  

Substrát 

Ve volné přírodě rostou masožravky v bažinaté půdě. Daří se jim tedy ve vlhku. Abyste jim tyto podmínky přenesli k vám domů, posaďte květináč do tácku s vodou, aby půda nevyschla. Další možností je zalepit odtokové otvory, aby voda nevytékala. Vlhký substrát udržujte i přes zimu.  

Substrát vybírejte speciální přímo pro masožravé rostliny. Možná vás to překvapí, ale v půdě s velkým obsahem živin se jim nedaří.  

Na zalévání použijte destilovanou, filtrovanou, převařenou (a vychladlou) vodu. Pokud máte vodu dešťovou, použijte tu.  

Masožravky nekrmte.. 

Spousta lidí se domnívá, že se masožravým rostlinám musí chytat hmyz. To ale není pravda. Rostlina si ho zvládne nachytat sama. Ten ji zajistí potřebné živiny, a proto není třeba rostliny přihnojovat. Mohli byste je tím naopak zabít.  

Masožravku radši do většího 

Rostlinám se líbí v květináčích většího objemu kvůli větší chemické stálosti. Vhodné nejsou hliněné květináče, z jejich povrchu se rychleji odpařuje voda. 

Přesazování 

Každá rostlina si zaslouží jednou za čas přesadit. U masožravých byste měli přesazovat jednou za rok až dva. Že je čas na přesazení zjistíte podle měnící se barvy substrátu. Ta se mění kvůli srážejícím se minerálům a také začne zapáchat kvůli plísni. 

Mohlo by se vám líbit...