Zdravé stravování – co si lidi myslí a není pravda

Zdravé stravování je aktuálně velice řešené téma, nad kterým se leckdo pozastavuje. V poslední době se do zdravého stravování pouští čím dál více lidí. Je to možná proto, že je tu tolik lákadel nezdravého stravování, že mají pocit viny, i když si do fastfoodů zašli už před nějakou dobou. Někteří chtějí zhubnout, jiní mají zdravotní problémy, které jsou s nezdravým stravováním spojené, tudíž nemohou dělat nic jiného, než skutečně začíst jíst zdravě.

Kolem zdravého stravování ale koluje řada mýtů a pověstí, které je nutné zmínit a říct si, že to není pravda. Díky tomu, že se jich lidé drží, tak tělu neprospívají tak, jak si myslí a jak by mohli. V poslední době se řeší hlavně následující mýty, proto si je pojďme vyvrátit a říct si, co je vlastně pravda a proč.

• Po šesté hodině večerní už se nejí

Mnoho lidí má doslova vžité pod kůži, že po šesté hodině večer už se zkrátka nejí. Je to ale lež – v současné době bychom měli dbát na to, abychom jedli po třech, čtyřech hodinách, jak to udávají pravidla zdravého stravování. Hodinové rozpětí si každý volí sám dle toho, jak mu to skutečně vyhovuje. Nejčastěji se lidé sklánějí k té čtyřhodinové variantě. Pokud vám jídlo – tedy většinou už večeře – vyjde podle čtyřhodinového rozpětí mezi jídly na sedmou nebo osmou hodinou, v pořádku. Jezte tak, jak si to spočítáte.

U posledního jídla dne neplatí mýtus, který říká, že po šesté hodině večerní se nejí, ale že se poslední jídlo jí minimálně dvě hodiny předtím, než jdeme spát.

• Můžu jíst jenom superpotraviny a zhubnu

Další mýtus koluje kolem superpotravin. Do této skupiny patří rozhodně chia semínka nebo například plody goji. V současné době se však bohužel setkáme s lidmi, kteří si bláhově myslí, že superpotraviny jim plnohodnotně stačí k životu. Nejí tedy nic jiného, než jenom semínka a plody kustovnice čínské. To je však zase lež – superpotraviny vám pomůžou zhubnout jenom tehdy, pokud jíte tak, jak máte, tedy pokud dodržujete pravidla zdravého stravování. Tak to funguje i s dalšími pomocníky na hubnutí – pomáhají hubnout rychleji, ale jenom tehdy, pokud vidí snahu, pokud vidí, že jíte správně.

Mohlo by se vám líbit...