Cukrovka – jaký život s ní lze žít?

Pod pojmem nemoc si většinou vybavíme pouze zápal plic, angínu, chřipku nebo jenom nějaké běžné nachlazení, mezi které se řadí hlavně kašel a rýma. Nikdo si většinou nevybaví závažná onemocnění, která provádí mnoho z nás celým životem. Nejčastěji se v poslední době vyskytuje cukrovka, o které se říká, že je to nemoc, při které člověk vlastně nežije, ale ani neumírá. Zkrátka jenom přežívá, protože každý den mu může být jinak, každý den může mít jinou hladinu cukru, ať už si ji hlídá či nikoliv. Cukrovka však může být opravdu nebezpečná.

Cukrovka je charakteristická hlavně tím, že se v naší krvi vyskytuje nadměrné množství cukrů. Je to tedy porucha metabolismu cukrů. V našem životě se s ní můžeme setkat naprosto v jakémkoli věku – nejedná se o nemoc, která se ukazuje jenom v jistém věkovém stádiu. Nemoc se nám může projevit hned při narození nebo může vypuknout během jakéhokoliv okamžiku v našem životě. Mnohdy však bývá i přenášená geny. Zjistí se vždy při rozboru krve.

Jaké jsou příznaky?

Pokud se bojíte, jestli máte nebo nemáte toto onemocnění, pak se zaměřte na příznaky, které tét o nemoci předcházejí. Mezi nejčastější příznaky patří hlavně velice časté močení, dále třeba zvracení, vyskytuje se i tělesná slabost nebo výrazné hubnutí. Často také máte pocit hladu, i když jste velice sytě najedeni. U dětí se velice často vyskytuje pomočování se, a to i v pozdějším věku. Sníží se nám také chuť na sladké, máme horší vidění, jsme neustále ospalí. Přicházejí i různé kožní infekce a časté mravenčení chodidel je také jakýmsi nejčastějším příznakem.

Jaká je léčba?

Cukrovka patří bohužel do skupiny chorob, které nelze úplně vyléčit, je to tedy jakési onemocnění na celý život, které neumožňuje často plnohodnotně žít, ale také ani neumíráte. Nejvíce ji můžeme zmírnit tím, že budeme dodržovat diety a pohyb. Potřebujeme také pravidelný přísun potravy.

Mohlo by se vám líbit...