Top deset faktů o pavoucích, které vás dostanou ze židle

I když jsou pro někoho pavouci hrůzostrašná stvoření, pro jiné jsou to domácí mazlíčkové, s nimiž se rádi tulí. V současné době pavouci přibývají v našich domácnostech, chová je velká spousta z nás. Ať už však jste majitelem nebo nikoliv, možná byste se o pavoucích chtěli něco nového dozvědět. Přinášíme vám top deset faktů o pavoucích, které vás rozhodně dostanou ze židle.

To, že pavouci mají osm nožiček to jistě každý ví. Co však ví jen málokdo, tak je to, že pavouci žijí na všech kontinentech kromě Antarktidy. Zde byste pavouka hledali jenom stěží. Stejně tak je zajímavé, že pavouci sní mnohem více hmyzu, než ptáci a netopýři dohromady. To je však jen hrstka faktů, které jsou hodně překvapivé.

Top deset faktů o pavoucích:

1) Pavouci sice mají oči, a to konkrétně osm posazených velice blízko vedle sebe, ale nemají uši a nos. Slyší a cítí pomocí chloupků na nohou.

2) Lidé si říkají, že člověk během spánku sní až čtyři pavouky. Jenže to je mylná domněnka. Je totiž velice nepravděpodobné, že by nějaký pavouk sám od sebe vlezl do úst člověka, který spí.

3) To, že je černá vdova nejnebezpečnější pavouk, jistě víte. Jenže co možná nevíte, je, že jed černé vdovy je až patnáctkrát silnější než jed chřestýše.

4) Víte, za jak dlouho pavouk zkapalní myš? Například taková tarantule to dokáže za dva dny, kdy po dvou dnech zbydou z myši jenom kosti a kůže.

5) Pavouci jsou pro mnohé lidi obrovská pochoutka. Například vaření sklípkani jsou pro Kambodžany hotová laskomina! Jižní Venezuela je na tom stejně.

6) Ve světě lidí nosíme ženám květiny, ve světě pavouků nosí pavouci samičkám hmyz jako dárek.

7) Pavouci jsou bezobratlí živočichové, kteří nemají zuby. Svou potravu tedy nežvýkají, ale vstřikují do ní své trávicí šťávy a vysávají je.

8) Sice je velice nebezpečná černá vdova, přesto nejjedovatějším pavoukem je palovčík brazilský, kterého můžete znát i jako banánového pavouka.

9) Co se týče rekordních pavouků, tak tím nejmenším pavoukem je patu marplesi.

10) Když jsme zmínili nejmenšího pavouka, je načase si zmínit i toho největšího. Tím je sklípkan největší a rozpětí jeho nohou může mít až třicet centimetrů.

Mohlo by se vám líbit...