4 bizarní velikonoční zvyky. Znáte je všechny?

Pomlázky, barevná vajíčka, beránci a zajíčci… Toto období se opět blíží, Velikonoce jsou doslova za dveřmi. I když se mohou jevit Velikonoce jako trochu nuda, není to tak. Zejména když se na to podíváme ze světového pohledu, velikonoční svátky jsou plné bizarních a nevšedních zvyků. Barevná vajíčka, pomlázky a beránky nechejme chvilku stranou a podívejme se na zmiňované bizarní zvyky, které nás přesvědčí o tom, že Velikonoce nejsou nudnými svátky. 

Neobvyklý jídelníček 

Každému chutná něco jiného. Kolumbijci jsou toho názorným důkazem. Místo čokoládových zajíčků a sladkých beránků si na Velikonoce servírují trochu jiné menu. Patří na něj například pochoutky jako želvy a někteří větší hlodavci. Mmm, dobrou chuť. 

Obří omeleta 

Klasickou omeletu jedl aspoň jednou za život skoro každý z nás, ale měli jste někdy obří omeletu? Občané francouzského městečka Haux můžou na tuto otázku směle odpovědět ano! Každé Velikonoce se sejdou a připraví společně obří omeletu, která je schopná nasytit více než tisíc lidí. Na její výrobu pak padne přibližně čtyři a půl tisíce vajec. 

Ukřižování a mrskání 

Velikonoce jsou tak klidné svátky… Ale nikoliv pro filipínské křesťany. Někteří z nich jsou poněkud horliví a během Velikonoc se křižují a mrskají, neboť věří, že tím sami sebe očistí od hříchů. Nutno poznamenat, že římskokatolické církvi se tento zvyk příliš nezamlouvá. Doposud se jí ho však nepodařilo vyvrátit. Každopádně, jestli chcete zažít mírumilovné Velikonoce, na Filipíny raději na jaře nejezděte! 

Papíroví draci 

Uctívat Ježíše Krista lze více různými způsoby. Na Bermudách tak během velikonočních svátků místní lidé činí formou pouštění draků. Jde o speciální draky, jejichž navržení a výroba může zabrat klidně až několik týdnů. V den D pak lidé draky vypouštějí, což má symbolizovat Kristovo nanebevzetí. A aby to nebyla taková nuda, na konci dne výrobci nejkrásnějších, nejpodařenějších… prostě nejlepších draků dostávají ceny udělované ve více různých kategoriích. 

Vrahem je možná zahradník 

Trávit čas s rodinou je obvykle příjemné, o to více o svátcích. V Norsku mají rodiny zajímavou velikonoční tradici, kdy společně sledují nebo čtou krimi příběhy a snaží se zjistit, kdo byl vrahem. Tomuto zvyku se přizpůsobují i místní televizní stanice a na Velikonoce vysílají výhradně detektivní záhadné příběhy. A komu by nestačila literatura a televize, může se pokochat speciálními kartony od mléka, které rovněž nakupujícím nabízejí k přečtení krátké krimi příběhy. 

Mohlo by se vám líbit...