Napravte chyby vašeho kompostu. Poradíme, jak

Pro mnohé zahrádkáře je kompost jenom hromada biologického odpadu. Ti zkušenější však vědí, že kompost není jenom hromada nějakého odpadu, ale že je to něco, o co se musí neustále pečovat. Kompost představuje biohmotu, která přináší bohatou úrodu. Pokud však tato  biohmota nebude kvalitní a nebudete se o ni starat, s bohatou úrodou se můžete rozloučit. Řada zahrádkářů se dopouští hned několika chyb, ale naštěstí jde s těmito chybami hravě zatočit.

Zkušenější zahrádkáři vědí, že kompost by měl být ve skvělé kondici a formě. Důležitá je u něj především teplota a vlhkost. Správnou teplotu zajistíte pomocí ventilu, který otevřete zejména během krušného, velice teplého léta. V zimě ventil zase zavřete a během jara a podzimu ho přizpůsobujte dle aktuálního počasí.

Co se týče správné vlhkosti, žádný kompost by neměl být mokrý ani moc suchý. Je třeba vždy provést kontrolu kompostu, a to tak, že si naberete hlínu do rukou a stisknete. Pokud z hmoty odkapává voda či se rozpadá, je třeba tento stav napravit. Ideální je, když hlína drží po stisknutí svůj tvar.

Právě mokrý kompost je jednou z nejčastějších chyb, kterých se dopouštíme. Pojďme proto tuto chybu napravit a prozraďme si, jak napravíme i mnoho dalších chyb, kterých se dopouštíme.

Jak na mokrý kompost

Co se týče mokrého kompostu, z něhož kape po stisknutí v rukou, je třeba udělat jednu věc, a sice je nutné ho smíchat s jiným, strukturním materiálem, jako jsou například hobliny, štěpka nebo například sláma. Tímto dojde k jistému provzdušnění kompostu.

Špatně klíčí

Kompost by měl dobře zrát a později vyklíčit. Jestli jste zaregistrovali, že kompost klíčí špatně, chyba je v málo vyživeném kompostu. Je nutné tedy materiál vyživovat, díky čemuž dojde k lepším výsledkům klíčivosti.

Test klíčivosti probíhá tak, že prosetý kompost nasypete do mělké misky a vysázíte do něj semínka. Pokud do čtyř dnů semínka vyklíčí, kompost je dokonale připraven na bohatou úrodu.

Mohlo by se vám líbit...