Českem se šíří chřipková epidemie – jak se bránit?

Chřipková epidemie

Až do nedávna by se dalo říct, že letošní zima se obešla takřka bez nemocí a bakterií. Ovšem ke konci zimy se bakterie a viry ukázaly světu, respektive České republice, ve velkém a vypukla takzvaná chřipková epidemie, která postihuje čím dál více lidí. Pozor by si měli dávat hlavně senioři a malé děti, kteří jsou trochu choulostivější a na které se viry a bakterie lepí víc než na ostatní. Je však nutné podotknout, že přibývá pacientů všech věkových kategorií, nikoliv jenom seniorů či malých dětí. Chřipková epidemie se totiž šíří už ve všech krajích Česka.

Nejvyšší nemocnost se nyní hlásí v Libereckém, Jihočeském, dále taky v Jihomoravském a Středočeském kraji. Nově k těmto krajům přibyl i Ústecký kraj. Na sto tisíc obyvatel aktuálně připadá víc jak sedmnáct set nemocných – nechalo se slyšet ministerstvo zdravotnictví.

Nemůžeme se divit tomu, že některé nemocnice nebo domovy pro seniory zakázaly návštěvy. Nemůžou si dovolit, aby je někdo zvenčí nakazil. Už nyní je známo několik případů, kteří bohužel zákeřné chřipce podlehli.

Co by měli lidé dělat?

Podle hygieniků by se lidé měli vyhýbat místem, kde se vyskytuje větší množství lidí. Aspoň tak si budete z části jisti, že vás žádná chřipka neskolí. Taky je třeba, abyste dodržovali základní pravidla hygieny, jako je například kýchání do kapesníku, umývání si rukou, když přijdete domů (hlavně tehdy, pokud jste jeli během cesty městskou hromadnou dopravou).

Pokud byste se chtěli bránit chřipce tak, že byste se nechali naočkovat, tak už vám toto očkování asi nebude nic platné – dalo by se říct, že na očkování je už pozdě.

Jak posílit imunitu?

Samozřejmě byste měli dbát i na svou imunitu. Pokud posílíte imunitu, budete lépe odolávat virům a bakteriím. Imunitu lze posílit tak, že budete konzumovat dostatek ovoce a zeleniny, že budete dostatečně pít, popřípadě se otužovat.

Mohlo by se vám líbit...