Selen a jeho důležitost

Selen si náš organismus sám zajistit neumí, proto si jej musíme doplňovat do těla potravinami. Selen je velice důležitý antioxidant. Dokáže nám chránit naše buňky před rychlým stárnutím, srdečním onemocněním a také slouží k prevenci před vypuknutím Alzheimerovy choroby.

V tomto zimním období je pro nás také dosti důležitý, protože má kladný vliv na náš imunitní systém. Dokáže omezovat záněty, zabraňuje šíření virových onemocnění a také bakteriálním.

Na jaké potraviny je potřeba se tedy zaměřit, abychom zajistili našemu tělu dostatek Selenu? To vám prozradíme níže.

Potraviny obsahující Selen

Potraviny, které vám zajistí dostatek Selenu, jsou například ryby, a to hlavně losos a tuňák. Když se podíváme do kategorie zeleniny tak uděláte dobře konzumací červené řepy, špenátu a také brokolice. Potom je také dobré jíst ovesné vločky, vaječný žloutek, drůbež, para oříšky.

Dejte si ale pozor na „předávkování“ Selenem. Pokud jej budete mít v těle více než je potřeba, mohou vám hrozit velké nevolnosti spojené s průjmem a zvracením. Také zvýšené množství Selenu v těle způsobuje vypadávání vlasů ve větším množství, než je obvyklé. Zda bude delší dobu vyšší hladina Selenu v těle, může dojít ke křečím a v nejhorším případě také ochrnutím.

Optimální množství v těle muže je 200 mikrogramů a u žen je to až 100 mikrogramů.

Jestli se rozhodnete Selen doplňovat uměle, dbejte na dávkování a rozhodně jej nepřekračujte. To by tělu zrovna moc neprospělo, a to není našim cílem. Selen zakoupíte jako doplněk stravy v každé lékárně.

Zajímavostí je, že Selen zvyšuje pohyblivost spermií.

Mohlo by se vám líbit...