Rozbor moči: jaké typy vyšetření existují? 

Jednou z nejméně invazivních metod, jakým mohou lékaři posoudit zdravotní stav svých pacientů, je rozbor moči. Nejčastěji vyžadují lékaři vzorek moči, pokud pacient projevuje příznaky určité choroby nebo trpí-li chronickým onemocněním ledvin. Není ale výjimkou, že si jej vyžádá také při klasické lékařské prohlídce. Pravidelně je moč kontrolována také u těhotných žen. Z jednoho vzorku moči je možné odhalit nejrůznější zdravotní problémy. 

Obecný rozbor moči 

Tento typ rozboru patří mezi nejzákladnější a mohou jej provozovat i lékaři ve svých ordinacích. Je to velice jednoduché testování, kdy se posuzuje barva a zápach vzorku moči a také to, jestli je průhledná nebo zakalená. Tyto základní faktory je možné zjistit pouhým okem. 

Chemický rozbor moči 

Mnohem častější je ale chemický rozbor moči. Zde už je možné zjistit více. Tak například se zjistí přítomnost a množství bílkovin, ketolátek, glukózy, bilirubinu nebo dusičnanů. Pokud se tyto látky nachází v abnormálním množství, mohou být znamením probíhající nebo začínající choroby u pacienta. 

Test močového sedimentu 

Tento test probíhá tak, že vzorek moči se vloží do speciální odstředivky. Moč je speciálně upravena tak, aby na ní bylo možné provést testování. Díky tomuto postupu lze zjistit, jaké složky moč obsahuje – kolik se v ní nachází leukocytů, erytrocytů, minerálů, bakterií, parazitů a spoustu dalšího. 

Kultivace moči 

Pokud předchozí zkoumání moči ukázalo abnormální hodnoty, může lékař přistoupit ke kultivaci moči. Tento postup je velice speciální v tom, že vzorek moči je umístěn na speciální destičku, která poskytuje živnou půdu bakteriím. Bakterie, které jsou v moči obsažené, tak mají ideální prostředí pro své množení. A laboratorní pracovník zase získává lepší příležitost k tomu, aby je identifikoval. Tento test trvá několik dnů. 

Mohlo by se vám líbit...