Co všechno umí vitamín E 

Neustále se mluví o tom, že bychom do našich jídelníčků měli zakomponovat více vitamínů. Že jsou ku prospěchu a podobně. O tom, že jsou zdraví prospěšné, nemůže být pochyb ani sporu. Jen málokdo však ví, k čemu konkrétní typy vitamínů vlastně slouží. Neznámý není vitamín C, který posiluje imunitní systém, ale víte také, k čemu slouží vitamín E? 

Vitamínu E máme nedostatek 

Podobně jako vitamínu D, tak i vitamínu E máme nedostatek. Jeho minimální množství se však na nás negativně projevuje. Trápit nás může nespavost, také nevolnost nebo únava. Postihnout nás může mimo jiné i průjem, svalová slabost, dokonce můžeme mít i problémy se srážlivostí krve.  

To jsou však jen některé body ze seznamu toho, k čemu vitamín E vlastně slouží, respektive co způsobuje jeho nedostatek. Pozitivní dopady si ještě pojďme vyjmenovat. 

Věděli jste, že vitamín E zpomaluje stárnutí? 

Co ví jen málokdo, tak že vitamín E spadá do skupiny antioxidantů. Mluvíme tedy o látce, která z našeho těla odvádí škodlivé složky. Zabraňuje tím pádem poškozování našich buněk a celkově zpomaluje stárnutí.  

Pozitivně se neprojevuje jenom na naší pleti, ale také dalších funkcích lidského těla, které jsou díky němu prakticky bezproblémové. Podporuje například činnost našeho mozku, také zvyšuje imunitu a zlepšuje plodnost.  

Vitamín E však člověku napomáhá i v situacích, kdy pomoc potřebuje nejvíce. Léčí totiž Parkinsonovu chorobu, respektive má vliv na hladký průběh onemocnění, podobný efekt má i v případě Alzheimerovy nemoci, protože pozitivně ovlivňuje nervovou soustavu. 

Kde vitamín E najdeme? 

Závěrem se nabízí otázka, kde tuto nepostradatelnou složku vlastně najdeme. Pomineme-li doplňky stravy, můžeme najít vitamín E například v olivovém oleji (a stejně tak v jiných druzích rostlinného oleje), dále v pšeničných klíčcích, mandlích nebo jiných oříšcích.  

Mohlo by se vám líbit...