Co stojí za úzkostí, jak ji rozeznat a kdy hledat pomoc? 

Úzkosti nejsou dnes ničím výjimečným a lidem kříží cestu poměrně často. Způsobené je to také aktuálními obavami o budoucnost nejen svou (osobní i pracovní), ale také obavami o budoucnost svých dětí nebo vnuků. Zkrátka a dobře žijeme v nejisté době, kterou komplikuje špatná ekonomická situace, vysoké ceny za energie a také nastupující recese, z níž je pouze otázkou, kdy se dostaneme ven. A tak úzkostem se člověk nemůže divit. Ne vždycky za nimi však stojí obavy.  

Co stojí za úzkostí? 

Obavy z věcí, které přitom neznamenají žádnou reálnou hrozbu – to většinou stojí za úzkostmi, ale není to pouze tento jediný důvod, který nepříjemné stavy způsobuje. Velmi často se úzkosti rodí už v dětství a v dospělosti gradují například v podobě strachu z nějakého zvířete nebo z nějakého místa.  

Jak ale bylo zmíněno, v současné době naši cestu nejvíce křižují úzkosti, které nejsou ničím jiným než jen strachem z naší budoucnosti. Pomineme-li veškeré nepříjemné situace, které se nyní dějí a které neovlivníme, pořád musíme pamatovat na to, že dvě jediné jistoty v životě jsou to, že jednoho dne se narodíme a jednoho dne také zemřeme. 

Jak rozeznat úzkost 

Úzkost je naštěstí poměrně dobře rozeznatelná, pokud však člověk vnímá sám sebe. Pakliže je k sobě lhostejný, může trpět úzkostmi, aniž by o tom reálně věděl. Například můžeme prakticky ihned rozeznat myšlenky, které se začínají hromadit v naší hlavě. Negativa typu, že něco nezvládneme, že někam nemůžeme jít nebo že se něco nestane. Dále také vytváření katastrofických scénářů v hlavě nebo velmi špatné soustředění či nervozita. Pokud se navíc velmi často potýkáte s bušením srdce, prudkým pocením, nevolnostmi, také bolestí na hrudi nebo průjmy, úzkosti mohou být tím, co vás zrovna sužuje. 

Kdy hledat pomoct? 

Odbornou pomoc bychom měli hledat prakticky ihned, co úzkosti na sobě rozpoznáme. Účinnou léčbou jsou psychoterapie, které sice nepatří k nejlevnějším, na druhou stranu mohou člověka ochránit před tím nejčernějším scénářem.  

Navíc se tím výrazně zbavíte jistých omezení, které úzkost do života člověka přináší. Nepříjemné pocity a myšlenky, za které se máme tendenci stydět. Bolesti hlavy velmi často pramenící v nádor na mozku. A další věci. 

Mohlo by se vám líbit...