Co stojí za onemocněním ledvin?

I když je rýma to, co nás dokáže nejvíce potrápit, věřte, že to není zhola nic v porovnání s onemocněním ledvin, kterým stále více lidí trpí. Rýma jakožto nachlazení se dá týden přežít, ale onemocnění ledvin – to zkrátka není legrace. Mluvíme tu o orgánu, který je základním stavebním kamenem správného fungování těla. V tomto párovém orgánu ve tvaru fazole dochází kupříkladu k filtraci krevní plazmy nebo zde vzniká moč. Tím však výčet funkcí orgánu nekončí. Pojďme si však zmínit, co stojí za onemocněním ledvin.  

Obecně platí, že lze onemocnění ledvin rozdělit na chronické a akutní. Dle toho se posléze liší projevy a bolesti. Zmiňme si však konkrétní příčiny, které mají vliv nejen na vznik celé řady onemocnění, ale také na nedostatečnou funkci ledvin.  

Na vině mohou být jiná onemocnění 

Nejčastějším důvodem, proč dochází k onemocnění ledvin, jsou jiná onemocnění, kterými trpíte. Kupříkladu cukrovka je jednou z nemocí, která má přímý vliv na fungování ledvin a která bohužel často narušuje fungování tohoto párového orgánu.  

Kromě jiného může být na vině i vysoký krevní tlak, který má navíc negativní vliv na fungování kardiovaskulárního systému. Mimochodem, věděli jste, že kardiovaskulární choroby patří k nejčastějším důvodům, proč lidé umírají? 

Onemocnění ledvin bývá způsobeno také zánětem ledvin, ke kterému dojde (většinou je na vině ten, který je neinfekčního původu). Nebo za to mohou infekce, které člověka postihnou a které se týkají močových cest.  

Nejčastější onemocnění ledvin 

Onemocnění ledvin je však obrovská kategorie nemocí. Spadají sem ledvinové kameny, které se v těle objevují pozvolna. Při jejich léčbě se lékař nejdříve snaží je rozpustit s pomocí léků, ovšem pokud to není možné, dochází k operaci.  

Dalším častým onemocněním ledvin je chronické onemocnění ledvin, které je způsobeno právě zmiňovanou cukrovkou nebo dlouhodobě zvýšenou hladinou cukru v krvi.

Mohlo by se vám líbit...