Boj proti zácpě

Zácpa je velice nepříjemná záležitost, o tom není pochyb. Proto je třeba snažit se jí předcházet, a to vyváženým a hlavně zdravým jídelníčkem bohatým především na vlákninu. Když už nás ale zácpa potká, je třeba ji řešit. Můžeme navštívit lékárnu, kde nám doporučí projímadlo, ale je třeba předem vyzkoušet přírodní cestu. Co v tomto případě jíst a čemu se vyhnout?

Vyhněte se obloukem

V první řadě bychom se měli nad svým jídelníčkem dosti zamyslet. Je třeba z jídelníčku vynechat potraviny, které by mohly zácpu podpořit. Mezi takové potraviny patří například rýže, hořká čokoláda, banán, borůvky, mrkev, bílé pečivo a hlavně veškeré sladkosti.

Také pokud holdujete instantním pochoutkám, není to vůbec dobře. Je třeba se jim vyhnout obloukem, protože jsou plné éček a soli. A tohle není pro tělo ani naše zažívání vůbec dobré.

Co upřednostnit v jídelníčku

Naopak bychom měli zařadit více ovoce, například hruška a jablko jsou na zácpu ideální volba. Také nesmíme zapomínat na mnoho zeleniny. Také si nakupte celozrnné pečivo, luštěniny, vejce, mléko a veškeré maso. Z těchto potravin si poté připravujte veškeré jídlo. Není na škodu se vyhýbat restauračnímu jídlu. Dejte přednost domácí stravě, u které víte, jak kvalitní suroviny jste použili.

 Nesmíme zapomínat ani na pitný režim. Nejlepší je čistá voda. Pokud máte rádi bylinky, tak mátový čaj je také skvělá volba. Máta totiž podporuje trávení. Zcela se vyhněte slazený a syceným nápojům. Jak jsme již řekli, sladké zácpě neprospívá a bublinky způsobují nadýmání. Čemu chceme předcházet i v době, kdy nás zácpa zrovna netrápí.

Mohlo by se vám líbit...