Vyzkoušejte živou stravu, která vám vylepší zdraví

Chcete pocítit příval energie, detoxikovat svoje tělo? Staňte se vitariánem. Co to znamená? Ze své stravy vyloučíte všechny tepelně upravované potraviny. V současnosti je vitariánství, známé také pod pojmem raw strava nebo živá strava velmi oblíbené. Jaký je jeho přínos? Někomu například může pomoci při zdravotních problémech. Jaká opatření jeho dodržování obnáší v praxi?

Enzymy můžete aktivovat

Slovem živá strava rozumíme potraviny, které si dokázaly uchovat život díky obsahu aktivních enzymů. Můžeme tak pod pojmem živá strava rozumět například čerstvé dozrálé jablko, ale i naklíčenou pšenici. Mezi syrovou a živou stravou je tedy rozdíl, protože všechny syrové potraviny neobsahují zároveň enzymy. Záleží také na každém strávníkovi, zda chce do stravy přidávat například syrové mléko, nebo zda chce vycházet především z rostlinných produktů. Klasické vitariánství totiž sází na rostlinnou stravu plnou enzymů. Existují také různé potraviny, u nichž můžete aktivitu enzymů probudit. Například sušené luštěniny jako čočka nebo fazole se za normálních okolností do živé stravy nepočítají. Pokud je ale namočíte do studené vody na delší dobu, potom v nich aktivujete enzymy a stanou se živými.

Vyhnete se chemicky upraveným potravinám

Jednoznačně ovšem platí, že žádná potravina v kategorii živá strava by neměla projít tepelnou úpravou při teplotě nad 42 °C. V podstatě je tedy povoleno jenom sušení, a to pouze za předpokladu, že půjde o přirozené sušení na vzduchu, nikoli v sušičkách za použití vysokých teplot. Potraviny můžete upravovat mechanicky, tedy krájet, sekat, mixovat, mlít, strouhat. Jaké jsou výhody této stravy? Dostáváte do sebe jenom přirozené potraviny bez jakýchkoli chemických úprav. Tím, že se vyhnete tepelným úpravám, docílíte toho, že si zachovávají maximální obsah vitamínů. Odbouráte všechny látky, které zatěžují lidské tělo. Přírodním způsobem se tak detoxikujete. Může vám to pomoci při různých zdravotních problémech, ale je třeba říci, že každý nezvládne přechod na jídelníček založený na tomto druhu potravin.

Mohlo by se vám líbit...