Proč se v bytě nedaří pokojovým rostlinám? Chyby dělají samotní pěstitelé

Patříte k lidem, kteří pěstují ve svém bytě květiny, respektive pokojové rostliny, ale netěšíte se zrovna velkému úspěchu? Většina vašich květin umírá, hnije nebo opadávají jim listy? Pak děláte něco špatně. Není to květinou, ale je to péčí o danou květinu. Pěstitelé se dopouští několika chyb – konkrétně nedopřávají rostlině dostatečné světlo. To je však jen jedna z velmi častých důvodů, proč se rostlinám v bytě nedaří.  

Na vině může být podlahové topení 

I když se na mnoha stránkách na internetu píše, že rostliny potřebují ke svému spokojenému životu teplo, světlo a pravidelnou zálivku, všeho moc škodí v tomto případě. Když bychom měli začít hned s oním teplem, problémem bývá často podlahové vytápění. I když vy tento výkřik techniky možná oceňujete, pokojové rostliny za něj nejsou zrovna rády. V případě to totiž funguje jinak – teplo jde skrze zeminu ke kořenům. V tomto případě jde teplo skrze kořeny k zemině. Je to pro rostlinu jeden velký kontrast, který by nemusela dobře snést.  

Zaléváme špatnou vodou 

Není voda jako voda. To je třeba si uvědomit. Rostlinám nesvědčí studená tvrdá voda přímo z kohoutku. Preferují spíše měkkou dešťovou vodou. Opět to tak mají nastavené z přírody, kdy na ně neprší studená tvrdá voda. Ptáte se, jak měkké vody docílit, když nemáte na balkoně kádi na vodu? Jednoduše – stačí nechat vodu nějakou chvíli v konvici odstát. Voda změní svou konzistenci a bude pro pokojové rostliny přijatelnější. 

Zapomínáme na přesazování 

Koupili jste si v zahradnictví kytičku? Pak je načase ji přesadit. Přesazování patří k nedílným součástem péče o pokojové rostliny. Hned, o svou rostlinu přenesete přes práh domu, je zapotřebí rostlinu přesadit. Důvodem toho je, že nikdy nevíte, v jaké zemině jsou rostliny převáženy ze země původu. Mnohé v nekvalitní zemině už hnijí a přesazením je můžete spasit.  

Mohlo by se vám líbit...