Nejčastější chyby při výstavbě nízkoenergetického domu

Nízkoenergetické bydlení je fenomén současné doby. Tyto domy dokáží snížit náklady na vytápění dokonce až o devadesát procent, nebo si vyrábět vlastní elektřinu pomocí sluneční elektrárny. Jaké jsou chyby, ke kterým může dojít během jejich výstavby?   

Hit s nejvyšší státní dotací 

Pokud si postavíte nízkoenergetické domy na klíč, můžete dosáhnout na nejvyšší možnou státní dotaci v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám. Právě tento program odměňuje snahu lidí bydlet v ekologických domech, které mají nejvyšší životní standard. Dotace na takové bydlení se přitom může pohybovat až v řádech několika set tisíc korun. Z hlediska výstavby se tyto domy přitom pohybují ve srovnatelné cenové hladině jako jiné typy domů.  

Chyby mohou vznikat během návrhu i realizace 

Aby byl objekt označen za nízkoenergetický, je potřeba dodržet přesně určené postupy. Pokud vám dům staví profesionální firma na klíč, starosti si dělat nemusíte, protože se postarají o preciznost prací i o vyřízení státní dotace. Pokud ale stavíte svépomocí, je několik chyb, kterých byste se měli vyvarovat.  

Chyby při návrhu domu 

Může se stát, že zvolíte nevhodnou architektonickou koncepci, nebo že nebudete mít dostatečné znalosti ohledně souvislostí mezi jednotlivými prvky domu. Pokud nebudete respektovat danou technologii výroby, také se může stát, že dům nebude v konečné fázi nízkoenergetický. Pozor byste si měli dát i na vhodnou volbu stavebního materiálu. 

Chyby při stavbě domu 

Také při stavbě samotného domu může dojít z celé řadě potíží. Například se může stát, že nebude dobře koordinována posloupnost stavebně montážních prací. Může dokonce dojít i k záměně stavebního materiálu oproti původnímu projektu. Nedostatečná kontrola kvality stavěného díla se také může negativně projevit na celkovém řešení domu.  

Při stavbě nízkoenergetického domu svépomocí byste si měli ohlídat základní chyby, ke kterým často dochází. Vyvarujete se tak nejen odebrání označení „nízkoenergetický dům“, ale především následných potíží v provozu domu.  

Mohlo by se vám líbit...