Monstera dává najevo svou nespokojenost

Svou domácnost můžete vyšperkovat mnohými pokojovými rostlinami. Jednou z nich je také monstera, která je oblíbená pro svůj nestárnoucí vzhled i pro dokonalé monstrózní listy. V současné době nachází cestu do srdcí i naprostých lajků, kteří chtějí s pěstováním začít. Zjistilo se totiž, že právě monstera dává najevo svou nespokojenost. Když se jí tedy něco nelíbí, projeví to svými listy a pěstitelé najednou vědí, že dělají něco špatně. A tak začnou dělat věci logicky jinak.  

Monstera připomíná éru socialismu 

Ano, monstera si nachází cestu do každé moderní domácnosti, ale je pravdou, že existují domovy, kde rostlina vítána opravdu není. Je totiž jakousi připomínkou éry socialismu, kde se nacházela prakticky ve všech lékárnách, čekárnách, na chodbách úřadů i škod. Byla zkrátka oblíbená už tehdy pro svou nenáročnost i dekorativní vlastnosti a samozřejmě dlouhověkost.  

A právě díky oněm vlastnostem se na žebříčku nejoblíbenějších pokojových rostlin udržela na prvních pozicích. 

Listy, které “promlouvají” 

Jak již bylo zmíněno, monstera dává najevo svou nespokojenost listy. Nevyžaduje toho příliš mnoho, nemá žádné specifické podmínky pro pěstování. Daří se jí obecně na teplém místě, kde je dostatek rozptýleného světla a kam nesahá sluníčko.  

Když je rostlina vystavena přímému slunci, najednou její listy ztrácí svou svěží zelenou barvu a žloutnou. To samé se stává, pokud je rostlina umístěná do stínu, který také zrovna nemusí.  

Pokud se listy nedělí a jsou bez vykrojení, znamená to, že monstera nemá dostatek sluníčka. Za sluncem se natahuje, což se odráží v jejím vzhledu. Pokud začnou špičky listů schnout, monsteru pravděpodobně pěstujete v blízkosti topení. Často rostlině chybí i pravidelné rosení. 

Ostatně na rosení nezapomínejte v žádném případě, ať už sídlí na místě, kam patří, nebo tam, kam ne. Na listy se totiž doslova lepí prach, který monsterám znemožňuje dýchat.  

Mohlo by se vám líbit...