Mateřská škola. Jak vybrat tu správnou 

Vaše malé miminko vyrostlo a co nevidět ho čeká nástup do školky. Jak ale vybrat tu správnou? Na co se zaměřit? Pokud i vy přemýšlíte nad tím, jaká školka je pro vaše dítě ta nejvhodnější, přečtěte si náš článek.  

Státní školka 

První volbou většiny rodičů obvykle bývá státní školka. Pokud dítě do státní školky chcete dát, zjistěte si nejprve, jaká školka je vaše spádová. Pokud máte malé dítě, kterému například nejsou ani tři roky, máte v případě spádové školky největší šanci, že do ní vaše dítě bude přijato. 

O co se dále zajímat? Ptejte se, kolik dětí je ve třídě, zajímejte se o to, co školka s dětmi podniká (plavání, návštěva divadla, výlety, lyžařský kurz, škola v přírodě…). Prohlédněte si webové stránky školky, pokud je školka má. Zjistěte, zda má školka věkově smíšené třídy, zda chodí na procházky nebo si děti hrají jen na zahradě. Určitě jděte na den otevřených dveří a seznamte se s učitelkami. Pamatujte, že není důležité to, zda jsou ve školce nové hračky, ale mnohem důležitější je, kdo se o vaše dítě bude celý den starat. 

Dětská skupina 

Dětské skupiny jsou vhodné především pro menší děti a také pro děti, které se ve větším kolektivu necítí dobře. Můžete své dítě nejprve přihlásit do dětské skupiny a až poté, co si zvykne v kolektivu, ho dát do klasické školky. 

Lesní školka 

Lesní školka bude vyhovovat dětem, které jsou rády venku, rády si v lese staví domečky a dokáží si vyhrát i s pár kamínky a klacíky. Pokud chcete, aby děti trávily hodně času venku, určitě je lesní školka tou správnou volbou. 

Alternativní mateřské školy nebo domácí vzdělávání 

Možná máte doma dítě, kterému nebude vyhovovat klasická školka. A možná klasická školka není ani podle vašeho gusta. V takovém případě můžete zkusit Montessori školku či školku waldorfskou. Případně vaše dítě nemusí do školky chodit vůbec a můžete zvolit domácí vzdělávání. Ovšem pozor, pro předškoláky je školka povinná, pokud tedy chcete mít dítě doma i poslední rok před jeho nástupem do školy, musíte ho do nějaké ze státních školek alespoň zapsat. 

Mohlo by se vám líbit...