Jak se nezbláznit z vánočního cukroví 

Vánoce jsou za rohem, což znamená jediné – je načase připravit sebe i rodinu na svátky plné klidu a vzájemné společnosti. Paradoxně těmto kouzelným svátkům předchází kvap a stres. A pojí se také s pečením cukroví. Jelikož je nezbytné, pojďme si říct, jak se z této činnosti nezbláznit. Kvůli pečení si opravdu nemusíte přihnat infarkt.  

Plánování je kámoš 

Univerzální rada ohledně rozvržení času platí i zde. Nenechávejte vše na poslední chvíli, akorát vás to otráví. Říkají to sice všude, ale není od věci si to znovu připomenout: Vánoce se neslaví kvůli cukroví, smejčení domácnosti a dárkům a ani se jimi nějak podstatně nevylepší. 

Jeden druh opravdu stačí 

Nenuťte se do nových druhů, pokud jste rozený konzervativec nebo se vám zrovna nechce zkoušet žádné inovace a máte chuť na staré osvědčené věci. To, že něco chutnalo kolegyni Jarmile, ještě neznamená, že to musí je úžasné a skvělé a že to nutně musíte upéct i vy. 

Jeden za všechny, všichni za jednoho 

Zapojte i ostatní členy rodiny, je-li to možné. Děti zvládnou spoustu věcí, stačí jim dát prostor a důvěru. Jejich vanilkové rohlíčky možná budou vypadat podivně a vám bude cukat oko a brnět ruce, ale ovládejte se a neopravujte. Chybami (a praxí) se člověk učí, děti pak budou v kuchyni dále zapojitelné, použitelné a v dospělosti vše ocení. Obětovat perfektnost rohlíčků za to stojí. 

Měňte recept k obrazu svému 

Pamatujte, že časy se mění. Pokud v deset let starém receptu vidíte údaje, že máte přidat šest jistých čokoládových tyčinek, vězte, že gramáž a složení se za tu dobu změnily – a bohužel většinou směrem k menší gramáži a horšímu složení. Zvažte, zda to opravdu stojí za to, zda dosáhnete stejné chuti i s novým složením nebo se radši poohlédnete jinde. 

Jestli si chcete zachovat ekologické srdce, nekupujte čokolády na vaření a další potřebné přísady obsahující palmový tuk. Orangutani a vaše zdraví vám budou vděčni. Nebojte, existují, jen je potřeba pohledat. 

Konzumace před Vánoci povolena 

Cukroví chutná nejlépe před Vánoci, o Vánocích už je všední a po Vánocích za trest. Možná to máte jinak, ale návštěvu nabídkou cukroví v půlce ledna „aby-se-to-snědlo“ moc neoslníte. Ze stejného důvodu tři týdny po Vánocích nikomu krabičku na ochutnávku už také nenoste. Z toho vyplývá snadné ponaučení: nepečte toho moc! Kdo to pak bude jíst? 

Mohlo by se vám líbit...