Jak pečovat o tapety a fototapety?  

Tapety i fototapety jsou skvělou volbou pro stěny v interiéru. Odpadá nutnost neustálého malování, prostor je moderní a reprezentativní. Jak ale o tapety a fototapety správně pečovat?  

Běžné znečištění je na denním pořádku 

Když si pořídíme fototapety za zeď, musíme počítat s tím, že bude potřeba znát základní zásady pro jejich údržbu. Samolepicí fototapety sice zajistí krásnou domácnost, ale neumí se postarat o to, ať my, naše děti nebo návštěva nikdy v životě nic nevylijeme nebo neznečistíme. Běžně se tapety setkávají s nečistotami, mastnými skvrnami, prachem, ale také s částečkami plísně a patogeny. Jak je ošetřit?  

Omyvatelnost napoví správnou údržbu 

Většinou mají tapety na sobě symboly, ve kterých se dozvídáme více o jejich údržbě. Tímto způsobem budeme dobře vědět, jak vlastně při čištění postupovat. Setkáme se se čtyřmi typy tapet.  

  • I. typ tapety: Tyto tapety jsou odolné vůči vlhkosti pouze v době svého lepení a instalace na stěny. Pokud na nich ulpí lepidlo, můžeme jej snadno setřít vlhkou houbičkou. Později již ale voděodolné nejsou a je nutno je čistit opatrně.  
  • II. typ tapety: Omyvatelné tapety, které je možné jemně omývat houbičkou.  
  • III. typ tapety: Vysoce omyvatelné tapety, které můžete omývat také slabým roztokem s mýdlovým prostředkem. Většinu znečištění tak snadno odstraníte.  
  • IV. typ tapety: Vysoce odolná tapeta, kterou můžeme čistit také mechanicky za použití čisticího prostředku a saponátu. 

Podle údajů na každé tapetě se následně řídí údržba jednotlivých tapet.  

Správná volba tapety je základ 

Z informací výše vyplývá také to, jaké tapety bychom měli volit pro své prostory. Tapety s největší odolností se budou skvěle hodit do prostorů s vysokou zátěží, jako jsou například kuchyně, jídelny, nebo obývací pokoje. Naopak do ložnice postačí tapety s nižší odolností.  

Čištění tapet závisí na jejich odolnosti. Naleznete ji na štítku výrobku. 

Mohlo by se vám líbit...