Jak letos na udržitelné Vánoce?

Vánoční svátky jsou doslova za rohem, což většinu lidí nenechává klidnou. Pečou se poslední (nebo první?) kousky cukroví, shání se poslední (nebo první?) dárky a zatím to nevypadá, že by svátky byly klidné jako každý rok. Pokud vám při nakupování velkého objemu darů nebo při pečení mnoha druhů cukroví přepadají myšlenky na životní prostředí, možná se vyplatí zastavit se a zkusit, jestli ty letošní svátky nebudou v trochu udržitelnějším duchu. Že vás představa nadchla? Nabízí se otázka, jak na to. 

Pohoštění pouze s rozvahou 

Udržitelnost znamená menší rozhazování a snaha šetřit, a tím jistým způsobem podpořit životní prostředí. Sázka raději na kvalitu, nikoliv na kvantitu. A to ostatně platí i u pohoštění, které se rozhodnete připravit.  

Je sice pravdou, že Vánoce jsou svátky plné jídla, ale stejně po snědení takového množství bývá člověku jenom špatně. Proč to letos nenechat jenom o pár oříšcích, třech druzích cukroví a trošce ovoce, abychom podpořili tu imunitu? 

Tradic se zbavovat nemusíte 

Udržitelné Vánoce v člověku budí myšlenku, že se budou muset vzdát svých tradic. Nutnost vzdát se oblíbeného salátu, misky plné sušeného ovoce budou muset také pryč ze stolu. Nikde se však nepíše, že se tohoto musíte vzdávat. Bramborového salátu si připravte méně a místo klasické majonézy vsaďte třeba na jogurt. Ten je ostatně i levnější.  

A co se týče množství sušeného ovoce, kupte si toho méně, nebo se snažte najít střídmější rovnováhu mezi tím drahým sušeným a čerstvým, stejně zdravým. 

Dárky, které šetří planetu 

Co se týče nakupování dárků, vyplatí se vsadit na takové, které trochu šetří planetu. Praktičnost by měla být na prvním místě, stejně tak kvalita. Pokud se vám nepodaří koupit něco, co by odpovídalo udržitelnému životnímu stylu, snažte se alespoň dárky zabalit takovým způsobem, který planetu šetří. Papírová lepenka, vánoční papír z loňska – ani to nepokazí svátky. 

Mohlo by se vám líbit...