Čemu věnovat pozornost při výběru zahradního osvětlení? 

Čím dál více času budeme trávit na zahradě, proto ji vyšperkujte ke spokojenosti sobě vlastní. Abyste na ní mohli trávit čas i po setmění, je nutné investovat do kvalitního zahradního osvětlení. Co konkrétně by mělo splňovat, respektive čemu věnovat pozornost, abychom nekoupili „zajíce v pytli”? 

Kde bude osvětlení sídlit? 

Jednou z klíčových věcí, které rozhodují při výběru zahradního osvětlení, je místo, kde bude světlo sídlit. Chcete osvětlit chodníky příjezdové cesty nebo jenom cesty vedoucí ke vchodovým dveřím? Právě umístění, respektive lokalizace světla bude udávat, jak odolné světlo má být proti mechanickému či jinému poškození. A samozřejmě se bude od místa odrážet i to, jak výraznou intenzitu má osvětlení mít.  

Například pokud chcete umístit světlo k jezírku nebo rybníčku, který zdobí vaši zahradu, měli byste volit vodotěsnou alternativu. 

Je světlo energeticky úsporné? 

Abyste však zapínáním zahradního osvětlení nepřišli „na buben” po stránce energetické, měli byste hledat takové osvětlení, které je energeticky úsporné. V současné době jsou hitem LED světla, které dokonce mohou využívat fotovoltaiku čili které nejsou závislé na běžném dodavateli elektrické energie.  

V případě, že chcete zvolit solární osvětlení, umístěte ho pouze na místo, kde ho slunce bude moct opravdu dobíjet. 

Jaké má osvětlení vypínače? 

Zahradní osvětlení by mělo být do jisté míry také praktické. Proto hledejte takové alternativy, které slibují chytré vypínání. Pokud však nemáte chytrou domácnost, oceníte spíše tradiční vypínače ruční nebo časovač, díky kterému nebudete muset kontrolovat, jestli jste nezapomněli zahradní osvětlení zhasnout. 

Časový spínač je nejlepším řešením například v případě osvětlení budovy. Dálkové ovladače ale oceníte. případě, že osvětlení sídlí třeba na (od dveří vzdálenější) vstupní bráně. 

Mohlo by se vám líbit...