Bouřka a váš mazlíček: jak jej odnaučit bát se 

Bouřky jsou častou příčinou toho, že vaši psi začnou pobíhat po domě jako šílení a štěkají. Jiní si raději zalezou a kňučí tiše pod stolem nebo v nějaké jiné skrýši. Jakýkoli takový projev je projevem strachu z bouřky. Na nás, psích majitelích, je, abychom jim toto období usnadnili. Bouřka je totiž směsicí zvukových i světelných efektů. Když k tomu navíc přidáme změnu tlaku, na kterou jsou někteří psi citliví, získáme tak celou směsici nepříjemných projevů. Není divu, že se spousta psů bouřek bojí. 

Uklidněte svého psa 

Už když se bouřka blíží, můžete zavést určitá opatření. Například svého psa můžete uklidnit. Existují speciální zvuky, které působí na psa relaxačně a které můžete najít na internetu. Spousta majitelů na ně přísahá! Stejně tak má spoustu příznivců CBD pro psy. Jedná se o přípravek vyrobený z konopí, který však nemá psychotropní účinky („nesjedete se“ po něm). Má však účinky relaxační a také spoustu dalších příznivých účinků, kterými se konopí může pochlubit. To vše bez rizika vzniku závislosti. 

Buďte mu nablízku – nebo ne! 

Každý pes je jiný. Zatímco některý bude svůj strach raději trávit v ústraní, jiný se k vám přitiskne a bude vyžadovat vaši blízkost. Respektujte povahu vašeho psa. Pokud se chce schovat, nenuťte mu svou přítomnost za každou cenu. Pokud za vámi naopak přijde, hlaďte jej a promlouvejte k němu tichým, klidným hlasem 

Zvykejte psa od štěněte 

Pokud se chcete tohoto problému zbavit, někteří chovatelé navrhují zvykat štěně na bouřku již od útlého věku. To znamená pouštět zvířeti zvuky bouřky. Tak na ně bude prý zvyklé a je pravděpodobné, že se bude méně bát. Pokud se ale pes bojí spíše světelných efektů doprovázejících bouřku (hromy, blesky), pak bouřku přečkejte v místnosti bez oken. Někdy může být prospěšné také přehlušit zvuky bouřky – pusťte si hudbu nebo film. 

Mohlo by se vám líbit...