4 tipy, jak si zpříjemnit mateřskou dovolenou

Mateřství je bezpochyby krásná a věc a první měsíce a roky s miminkem mají rozhodně neopakovatelné kouzlo. Neznamená to ale, že by mateřská dovolená byla vždy jen obdobím zalitým sluncem. Pokud máte pocit, že by se vám aktuálně na mateřské dovolené hodila jistá duševní vzpruha, vyzkoušejte některý z níže uvedených tipů. 

Nebuďte jen hospodyňkou 

Pobyt na mateřské dovolené se úzce pojí s péčí o děti a domácnost, a u mnohých žen brzy sklouzne k tomu, že jejich život o ničem jiném není. Nestaňte se otrokem své domácnosti a dopřejte si čas od času rozmazlování v podobě rozvozu jídel, úklidové firmy nebo paní na hlídání. Už jen pocit, že nemusíte vždy vše zvládnout sami, může být osvobozující. 

Zejména rozvoz jídel ve Frýdku-Místku či jinde po republice umí pořádně ušetřit čas.  

Program dětí plánujte i podle sebe 

Každá máma má jistě zájem své dítě rozvíjet, věnovat se mu a hrát si s ním. To ale neznamená, že musíte denně sehrát 40 partií pexesa nebo převléknout panenku Barbie posté během daného dne, byť vás ani jedno ani trochu nebaví. Při vymýšlení programu pro děti sobecky zohledněte i svou oblíbenou zábavu, a jistě najdete přinejmenším kompromis. Proč se opakovaně trápit u pexesa, když si můžete všichni skvěle užít třeba výlet do parku, krmení kachniček, aquapark, stavění puzzle, nebo jinou aktivitu, která zaujme dítě i vás. 

Obklopte se spřízněnými dušemi 

Nikdo nepochopí vaši životní situaci lépe než ti, kteří jsou v situaci podobné. Obklopte se tedy více ženami, které mají děti podobného věku nebo řeší podobné starosti, jako vy. Sdílená starost je poloviční starost, navíc můžete navzájem sdílet tipy, nebo naopak vidět, že by mohlo být i hůř. Podobný princip pak platí o pozitivních zprávách – sdílená radost je dvojnásobná. Nemluvě o tom, že se můžete navzájem motivovat nebo inspirovat. 

Myslete i na sebe 

Jste sice máma, to ale neznamená, že váš život skončil a vše se musí nutně točit jen okolo dětí. Jistě, pravděpodobně vám zaberou drtivou většinu času, přesto byste neměla zapomínat sobecky i pouze na sebe a dopřát si občas chvíli úplně bez dětí – a je jedno, jestli ji strávíte sama procházkou v lese, na kávě s kamarádkami, na kosmetice, nebo třeba ve školní lavici na vzdělávacím kurzu. 

Mohlo by se vám líbit...