Lapač prachu nebo zkrášlení bytu?

Není to tak dávno, kdy byly záclony nedílnou součástí každé domácnosti. A dnes? Dneska se většinou preferuje jednoduchost a vzdušnost, což do těchto kategorií moc záclony se závěsy nezapadají.

Ale tak jako v módě, kde se vrací různé módní kousky na výsluní, tak i v jiných odvětvích je toto možné. Záclony znovu přichází do módy. Ale malinko jinak než tomu bylo kdysi.

Dnes již používáme jednoduché a vzdušné látky. Převážně neřasíme tak velice. Spíše jen na oživení. U závěsů se také preferuje tenčí materiál, ale pokud chceme závěs používat proti světlu, je třeba zvolit materiál hrubší.

Výběr

Zda si chceme záclonu či závěs, nebo obojí pořídit. Je třeba dobře zvážit, jaký styl se nám bude do bytu hodit. Díky správnému výběru se nám pokoj zútulní. Pokud zvolíme závěs výraznější barvy či vzoru, může se stát dominantou pokoje.

Při výběhu je třeba se ohlížet nejen na vzhled ale i praktičnost, proto musíme zvážit materiál, který si vybereme. Velký pozor si také musíme dát na zvolenou délku a šířku záclony i závěsu. U závěsu platí pravidlo, že by měl být o něco delší a hlavně širší než záclona. Tudíž pokud závěs zatáhneme, musí přesahovat přes záclonu.

Je třeba, než se vůbec vydáte do obchodu pro záclonu, závěs mít dobře změřená okna a délku, po kterou má záclona sahat. Je možné zvolit záclonu třeba jen nad parapet, nebo klidně až k zemi.

Záclony a závěsy mají tu výhodu, že tlumí ruch zvenčí a také zabrání, aby vám šlo do bytu vidět. Jejich nevýhodou je, že se v nich udržuje prach a musí se tedy často prát. Což může některé odradit.

Mohlo by se vám líbit...