Jak se oblékat na běhání?

beh obleceni

Běhání, byť se může zdát jednoduché, má vlastní techniku, kterou by každý, kdo by se tomu chtěl déle věnovat, měl znát. Co se oblečení týče, existuje pár zásad, které by každý běžec měl znát. Mezi nejdůležitější součást oblečení, která vyžaduje nejvíce pozornosti, jsou boty. Jak jistě víte, když už si zaběháte, bývá to většinou po asfaltu či jiné tvrdé ploše. To je ale pro páteř nejhorší, proto není od věci investovat do bot, které Vám padnou, budete se v nich cítit pohodlně a navíc budou i perfektně amortizovat nárazy a dopady na tvrdou plochu.

U bot je také velice důležitá podrážka a vnitřní stélka. Podrážka by neměla být plochá a vnitřní stélka by měla vytvářet podporu pro chodidlo, tvarovat ho a udržovat nárt ve vyšší poloze. To jsou také způsoby jak si ulehčit běhání a zredukovat pravděpodobnost bolestí po delších tréninzích. Pokud Vám ale boty nevyhovují a máte pocit, že se v nich Vaše noha necítí dobře a páteř Vás po běhání bolí, nebojte se poradit se s odborníkem a pořídit si například ortopedické vložky, které budou Vaší noze sedět.

Samotný zbytek oblečení by se měl samozřejmě přizpůsobit počasí. Nikdy nenechávejte Vaše tělo příliš odkryté, když se chystáte běhat v zimě či za silného větru, ale také to s vrstvami nepřežeňte za tepla. Ideální je dlouhý rukáv a tříčtvrteční nebo dlouhé kalhoty či legíny.
Co se týče samotného průběhu a techniky běhání, nejedná se o složitý postup. Důležité je správně dýchat a udržovat rovnou postavu. Pravidelné dýchání Vám pomůže nejen zredukovat následující bolest svalstva, ale hlavně Vám příjemně nahodí tempo a nebudete tak zpomalovat ani zrychlovat, a vydržíte tudíž déle běhat. Dýchání má ale svůj hlavní účel a to je neutralizace kyselin vytvářejících se ve svalstvu během pohybu a námaze. Tím, že budete svoje svalstvo průběžně okysličovat, zabráníte následným bolestem a zpříjemníte si tak sportování.

Nezapomínejte, že zimní měsíce jako prosinec, leden, únor a březen – je základ především první vrstva funkční oblečení a druhá teplejší vrstva jako například softshell bunda nebo sportovní mikina a vždy dlouhé sportovní kalhoty nebo legíny.

Mohlo by se vám líbit...